Obserwuj

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

18 lipca 2021

Poczucie szczęścia

Pozwól sobie na cieszenie się każdą chwilą jaka jest Ci darowana i doceń to, że ją masz. Otwórz się na nurt życia. Z ufnością i wiarą daj się ponieść... i wypłyń! Czy z prądem, czy pod, nie ma to większego znaczenia, bo to jest tylko twój wybór. Więcej o otwartości w artykule na moim blogu, o tutaj https://psychologiabycia.wordpress.com/2020/03/29/otworz-sie-na-nurt-zycia/

Każdy z nas jest inny i ma swoją drogę do przebycia. Nie każdy zrozumie twoją podróż, ale to nic. Jesteś tutaj, by ją odbyć dla siebie, nie dla innych.

Jesteś cudem!... niezależnie od tego, czy w to wierzysz, czy też nie. Jesteś też wyjątkowy,  właśnie taki... jaki jesteś :).

Na tym świecie nie pojawi się już osoba, taka jak Ty. Pamiętaj jednak, że każdy jest jedyny i niepowtarzalny, dlatego nie porównuj się z innymi, bo to nie ma żadnego sensu. Nie popadaj w samozachwyt, czy też narcyzm, ani nie bądź wyniosły. Jesteś skarbem do odkrycia,  przede wszystkim dla siebie samego, a potem może i też dla innych. Masz w sobie wady i wiele niedoskonałości,  ale dzięki temu jesteś niczym "nieoszlifowany diament".

W swoim dotychczasowym życiu pewnie nie raz, głębiej spojrzałeś w swoje wnętrze i zastanawiałeś się nad sobą, dokonałeś zatem wglądów. Są one podstawą rozwoju. Przepracowałeś już więc swoją przeszłość i nie potrzebujesz do niej wracać. Skupiasz się na teraźniejszości, na tym co tu i teraz. Jeżeli jednak tego nie zrobiłeś, to spróbuj, tylko tak możesz pozbyć się tego co Ci ciąży, całego "balastu".  Jeśli nie zmierzysz się sam ze sobą, to nie zaakceptujesz siebie i będzie ci coraz trudniej. Odważ się spróbować, możesz popracować nad sobą i nad zmianami z psychologiem lub z terapeutą. Dzięki temu będziesz miał więcej siły i wytrwałości, w pokonywaniu tych przeszkód, które pojawią się jeszcze na twej drodze.

 

"Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.

"Erich Emanuel Schmitt "Oskar i Pani Róża"

 

Nie ma przeszłości, to co było... odpuściło... odetchnij głęboko! Przyszłość też jest niepewna, nie wiemy przecież czy będzie jakieś jutro. Choć w głębi serca mamy nadzieję, że jutro będzie naszym udziałem, dlatego w głowie snujemy plany. Mamy też marzenia do spełnienia. To bardzo dobrze, marzenia są siłą napędową naszego życia. Tak naprawdę nie mamy wpływu na to, co będzie. Jedyne na co możemy mieć wpływ, to nasza teraźniejszość... bycie obecnym tu i teraz!

 

Szczęście, to stan wewnętrzny, poczucie wolności, płynące z serca, akceptacja siebie, ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami, który daje nam siłę, spokój i opanowanie... nawet gdy to, co na zewnątrz, bywa trudne do zrozumienia, powoduje strach i niepewność.

 

 

O poczuciu szczęścia można mówić dopiero wtedy, kiedy naprawdę poczujemy je w sobie. Wtedy nasze oczekiwania, dążenia do realizacji zadań i stawianie sobie celów, czy spełniania marzeń, będą motywowane naszym sposobem patrzenia na świat, ludzi i przede wszystkim na nas samych. Nasza perspektywa, to jak patrzymy na świat,  wynika z tego, jacy jesteśmy.

Szczęściem jest samo dążenie do niego, czyli nasza droga... najbardziej ta do siebie samego. Dzięki zagłębieniu w siebie i zmiennej perspektywie, kroczymy bardziej świadomie,  z większym zaangażowaniem i ufnością po ścieżkach naszego życia. Więcej o szczęściu w artykułach na moim blogu: https://psychologiabycia.wordpress.com/2020/03/23/szczescie/ lub https://psychologiabycia.wordpress.com/2020/04/20/niezwyklosc-zycia-tu-i-teraz/

 

Autor

mgr Joanna Wiślicka,

psycholog, terapeuta